Luottamushenkilöt

Keskustan Rovaniemen kunnallisjärjestön luottamushenkilöt vuonna 2024
  • Ari Karvo (puheenjohtaja)
  • Kaisu Huhtalo (varapuheenjohtaja)
  • Niko Niemisalo (sihteeri)

Johtokunnan jäsenet:

  • Krista Heikkinen
  • Kaisu Huhtalo
  • Sakari Trög
  • Jari Kokko
  • Lasse Kontiola
  • Tuomas Notko
  • Pertti Lakkala
  • Sari Laatikainen
  • Riikka Putkivaara
  • Aarne Seppälä

Lisäksi viestintävastaavana toimii Tuomas Notko, vaalipäällikkönä Sakari Trög ja taloudenhoitajana Mirja Stålnacke.


Keskustan luottamushenkilöt kaudella 2021-2025 (päivitetty 23.3.2024)

Henkilövalinnat on päivitetty vastaamaan 1.1.2020 voimaan tullutta uutta luottamushenkilöorganisaatiota sekä sen jälkeen tapahtuneita vaihdoksia.

Joissain toimielimissä kuten kunnan tytäryhtiöissä uudet luottamushenkilöt aloittavat kesällä 2022.

Suluissa varajäsenet. Luottamushenkilöiden sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@rovaniemi.fi. Tarvittaessa yhteystietoja voi kysyä toimistosta osoitteesta lappi@keskusta.fi.

Keskustan valtuustoryhmässä on 12 edustajaa:

  • Päivi Alanne-Kunnari
  • Heidi Alariesto
  • Jukka Aula
  • Kaisu Huhtalo
  • Mari Jolanki
  • Susanna Junttila
  • Raija Kerätär
  • Elina Korteniemi
  • Pertti Lakkala
  • Markus Lohi
  • Heikki Luiro
  • Riku Tapio

Keskustan kaupunginhallitusryhmässä on kolme edustajaa:

  • Susanna Junttila (Raija Kerätär)
  • Päivi Alanne-Kunnari (Mari Jolanki)
  • Riku Tapio (Heikki Luiro)

Sivistyslautakunta:

  • Mari Jolanki (Elina Korteniemi)
  • Heikki Lindroos (Matti Pöykkö)
  • Riitta-Maija Hokkanen (Krista Heikkinen, kd + kesk)

Elinvoimalautakunta:

  • Krista Heikkinen (Heidi Alariesto)
  • Pekka Lehto (Aarne Jänkälä)
  • Tuomo Hietala (Juha Kauhanen)

Ympäristölautakunta:

  • Jukka Aula (Jorma Kiviniemi)
  • Susanna Back (Maarit Simoska)

Tekninen lautakunta:

  • Heikki Luiro puheenjohtaja (Niko Niemisalo)
  • Kaisu Huhtalo (Raija Kivilahti)
  • Matti Pöykkö (Aarne Jänkälä)

Hyvinvointilautakunta:

  • Elina Korteniemi
  • Maarit Simoska (Heidi Alatalo)
  • Erkki Virtanen (Tri Nguyen)

Kylien kehittämisjaosto:

  • Pekka Lehto (puheenjohtaja)
  • Satu Sinikka Oikarinen
  • Aarne Jänkälä
  • Jorma Kiviniemi
  • Terhi Pakarinen

Kaupunginhallituksen alainen nimitysjaosto:

  • Susanna Junttila

Jätehuoltojaosto:

  • Aarne Jänkälä (Juha Kauhanen)
  • Sari Vanhatalo (Krista Heikkinen)

Tarkastuslautakunta:

  • Markus Lohi (Pekka Lehto)
  • Seija Karvo (Heidi Alariesto)
  • Riitta-Maija Hokkanen (Krista Heikkinen)
  • Maria Huhmarniemi (Maarit Simoska)

Keskusvaalilautakunta:

  • Heikki Salmi (Niko Niemisalo, Sanna Karhu)

Käräjäoikeuden lautamiehet:

  • Artturi Hakkarainen
  • Heikki Lindroos
  • Pentti Kuukasjärvi
  • Anu Kämä
  • Hilpi Ahola

Poliisien neuvottelukunta: Aarne Jänkälä

Kiinteistötoimitusten uskotut miehet: Pentti Laurila, Pentti Kuukasjärvi ja Kimmo Kunnari

Kolpeneen kuntayhtymän valtuusto: Terhi Pakarinen, Erkki Virtanen


Ylikunnalliset luottamuspaikat

Kolpeneen palvelukeskuksen kuntayhtymä, tarkastuslautakunta: Rauno Rantaniemi

Ounastähti kehittämiskuntayhtymän ja Ounastuotanto Oy:n hallitus: Maarit Simoska

Rovaniemen koulutuskuntayhtymä: Vesa Haapala (Ari Karvo)

Rovaniemen koulutuskuntayhtymä, tarkastuslautakunta: Pentti Kuukasjärvi (Sari Vanhatalo)

Redun tarkastuslautakunta: Aarne Jänkälä (puheenjohtaja) (Terhi Pakarinen)

Lapin liiton valtuusto: Kaisu Huhtalo, Pertti Lakkala, Päivi Alanne-Kunnari

Lapin liiton hallitus: Susanna Junttila

Lapin liiton tarkastuslautakunta, Kaisu Huhtalo (puheenjohtaja)

Lapin liiton pelastusvaliokunta, Aarne Jänkälä


Kaupungin tytäryhtiöt

Napapiirin Energia ja Vesi Oy:n hallitus:

  • Lasse Kontiola (puheenjohtaja)
  • Seija Karvo

Rovaniemen Markkinakiinteistöt Oy:n hallitus:

  • Heikki Luiro
  • Heidi Alariesto

Napapiirin Residuum Oy:n hallitus:

  • Pertti Lakkala (varapuheenjohtaja)
  • Kaisu Huhtalo

Lappica Oy:n hallitus:

  • Anitta Ylitörmänen
  • Jari Kokko

Kiinteistö Oy Lappi-Areenan hallitus:

  • Veli Saarijärvi (puheenjohtaja)
  • Heidi Alariesto

Kiinteistö Oy Monitoritalon hallitus:

  • Matti Kortesalmi

Kiinteistö Oy Poropeukalon hallitus:

  • Tuomas Notko

Kiinteistö Oy Arctic Centren hallitus:

LapIT Oy:n hallitus:

  • Ari Karvo

Arktikumpalvelu Oy:n hallitus:

  • Raija Kivilahti (varajäsen)

Rovakaira Oy:n hallitus:

  • Jukka Aula

Säätiöt ja yhdistykset

Lapin alueteatteriyhdistys ry:n hallitus:

  • Raija Kivilahti

Rovaniemen kylienkehittämissäätiön hallitus:

  • Nina Teräs (puheenjohtaja) (Satu Vanhatalo)
  • Jorma Kiviniemi (Jouko Kokki)

Eduro-säätiö:

  • Maarit Simoska
  • Heidi Alatalo

Lapin metsämuseoyhdistys ry:

  • Jouko Kokki

Peräpohjolan Leader ry:

  • Tuomas Notko

Veljes- ja sairaskotisäätiö:

  • Riku Tapio

Domus Arctica säätiö: (kausi alkaa 2023)

  • Lasse Kontiola

Voit tutustua kaupungin päätöksentekoon, esityslistoihin ja pöytäkirjoihin kaupungin nettisivuilta:

https://www.rovaniemi.fi/Kaupunki-ja-paatoksenteko/Paatoksenteko